FIBRLOK optická spojka

3M™ Fibrlok™ je riešenie pre mechanické spojenie optického vlákna poskytujúce precíznu, jednoduchú a cenovo lacnú metódu spájania optického vlákna.

Spojenie optických vlákien pomocou technológie Fibrlok vyžaduje iba odstripovanie vlákna od ochrany, očistenie a zalomenie vlákna. Potrebujete spojiť vonkajšie alebo vnútorné optické rozvody? Spojujete optický kábel alebo zakončujete na optický pigtail, konektor? Na to všetko môžete použiť mechanickú spojku optického vlákna Fibrlok.

Hlavným produktom technológie FIBRLOK od spoločnosti 3M je univerzálna mechanická spojka optických vlákien Fibrlok II 2529. Je určená pre rýchle spájanie singlemódových a multimódových optických vlákien o priemere 125 mikrónov s priemerom primárnej ochrany 250 – 900 mikrónov. Fibrlok je vyplnený špeciálnym gélom s rovnakým indexom lomu ako optické vlákno. Kvalitné spojenie vlákien je založené na mechanickom princípe a vyznačuje sa svojou kvalitou, jednoduchosťou, rýchlosťou a nízkou cenou. Rovnaký princíp je použitý aj v montážnom prípravku, ktorý sa vyznačuje hlavne svojou jednoduchosťou obsluhy, rýchlosťou prevedenia optického spoja a nízkou cenou. Kompletné prevedenie optického spoja spojkou Fibrlok je veľmi rýchle. Vďaka nízkej náročnosti na obsluhu je proces od zaškolenia k vlastnej montáži veľmi rýchly a takto zaškolená obsluha môže okamžite montovať spoje na optickej sieti.

 • univerzálna optická mechanická spojka je vyvinutá pre mechanické spájanie optických vlákien o priemere primárnej ochrany od 250 do 900mm
 • je určená pre spájanie jednovidových a viacvidových optických vlákien s nominálnym priemerom vlákna 125 mm
 • využíva bežnú sadu nástrojv a rýchly proces “oholiť, očistiť, zalomiť a spojiť“, tým minimalizuje potrebu ďalšieho alebo špeciálneho náradia
 • nenáročný na montážny priestor a dĺžku optického kábla
 • bezkonkurenčná voľba na použitie pri servisných zásahoch, kde rozhoduje zmluvne viazaný čas sprevádzkovania vlákien
 • ideálne riešenie pre rýchlu montáž v FTTx, IP3 sieťach
 • rýchlosť a nízka cena optického spoja
 • rýchlosť a nízká cena vybavenia technika

Fibrlok 2529 II univerzálna optická mechanická spojka, ktorá využíva presný kovový element umiestnený v púzdre z umelej hmoty s aretačným viečkom. Prednosťou optickej spojky Fibrlok je priemerný vložný útlm, ktorý je menší než 0,1 dB. Umožňuje rýchle a spoľahlivé spojenie dvoch optických vlákien geniálne jednoduchým mechanickým spojom. Pre montáž optickej mechanickej spojky Fibrlok je k štandardnému náradiu pre optické káble potrebný iba jednoduchý montážny prípravok. Pomocou jednoduchého montážneho prípravku dôjde ku stisknutiu presného kovového elementu, ktorý vystredí spojované vlákna proti sebe a súčasne ich zafixuje proti ďalšiemu pohybu.

Priečny rez optickou spojkou Fibrlok 2529 II pred uzavretím a po uzavretí

Rozmery optickej spojky Fibrlok 2529 II

Rozloženie počtu hodnôt vložného útlmu nameraných pri realizácii 550 spojení mechanickej optickej spojky Fibrlok II 2529 (vlákno 250 mm). Stredný vložný útlm je 0.07 dB. Iba 0,2 mm a primárna ochrana od 250 do 900 mm.

Technické údaje

rozmery optického vlákna vlákno 125 mm, primárna ochrana od 250 do 900 m minimálna doba životnosti 30 rokov doba potrebná k inštalácii menej než 30 s pre prípravu vlákna stredný vložný útlm menej než 0,1 dB útlm zpätného odrazu 60 dB v rozsahu od –40 ºC až + 80 ºC, pri uhlovom zalomení vlákna 8º – 10º viac než 60 dB pri izbovej teplote prítlačná sila vlákna viac než 12 N materiál termoplastická umelá hmota s presným tvarovým prvkom zo zliatiny hliníku pracovná teplota od –40 ºC do + 80 ºC teplotné cykly: zmena vložného útlmu je menšia než 0,1 dB pri zmenách teplôt od –40 ºC do + 80 ºC odolnosť proti vibráciám – EIA štandart FOTP-11, test č.1 odolnosť proti prenikaniu vody pri pôsobení vody 60 ºC po 7 dní: zmena vložného útlmu je menšia než 0,05 dB

Hlavné vlastnosti

 • Rýchla inštalácia behom niekoľkých sekúnd
 • Minimálna potreba drahého prístrojového vybavenia – iba lámačka vlákien, odizolovacie kliešte
 • Malý vložný útlm – <0,1 dB
 • pre Singlemode aj Multimode vlákna
 • Pre vnútorné aj vonkajšie použitie
 • Plnohodnotná náhrada optických zvarov
 • Pre inštaláciu nevyžaduje elektrinu alebo epoxid

 

Technické parametre

Priemer vlákna: 125 mikrónov Typ vlákna: SM, MM Priemer primárnej ochrany vlákna: 250 – 900 mikrónov Stredny vložný útlm: < 0,1 dB Útlm odrazu: typicky < –35 dB (pre teploty –40° C až +80° C) Prítlačná sila vlákna: > 12 N, (min 4,4 N) Doba skladovania: 30 rokov Prevádzková teplota: –40° C až + 80° C Materiál: Termoplastická umelá hmota s presným tvarovým prvkom zo zliatiny hliníka Rozmery: 3,8 mm x 6,4 mm x 38,1 mm.

Novinky postavené na FIBRLOK technológii

Po skúsenostiach z mnohých implementácií v optických a FTTx sieťach sa technológia mechanického spájania optických vlákien FIBRLOK, javí ako najvhodnejšia technológia pre zakončenie optického vlákna na účastníckej zásuvke. Optická mechanická spojka úplne splňuje požiadavky na vysokú kvalitu, jednoduchú, rýchlu montáž a výborný pomer cena/úžitková hodnota. Preto 3M prišla s novinkami na princípe optickej mechanickej spojky FIBRLOK.

FIBRLOK 2540 G – optická mechanická spojka malých rozmerov pre vlákna s ochranou 250 µm.

FIBRLOK 2539 s držiakom – univerzálna optická mechanická spojka pre samostatnú inštaláciu bez nutnosti špeciálneho držiaka bez alebo s pigtailom podľa potrieb užívateľa.

Konektor NPC 8800 (No Polish Connector) – SC konektory pre MM a SM vlákna.

 

Inštruktážne video na montáž FIBRLOK II 2529