3M Elektrické izolačné pásky

Viete, že prvá izolačná elektropáska na svete bola páska Scotch 33+ ? Táto páska sa vyrába už cez päťdesiat rokov a je dodávaná na trh vo svojej inovovanej verzii, ktorá je už osemnástou generáciou. Firma 3M a jej pásky Scotch drží celosvetové prvenstvo v elektroizolačných páskach a niektoré typy týchto pások a ich vlastnosti nie sú doteraz prekonané.

Unikátne elektrické izolačné pásky 3M Scotch 33+ a Scotch 2228

Páska Scotch 33+ je prvou izolačnou páskou na svete, v súčasnosti sa dodáva už jej 18. generácia. Táto čierna PVC elektropáska je odolná voči vlhkosti, kyselinám a rozpúšťadlám. Spĺňa najvyššie nároky čo sa týka pružnosti a predĺženia. Páska si udržuje pružnosť i lepivosť v rozsahu teplôt –18°C až +105°C. Hrúbka pásky je 0,18mm.

Páska Scotch 2228 je čierna kaučuková samozvariteľná páska so silnou vrstvou mastixu na vnútornej strane, ktorá znáša ťah i tlak. Neobsahuje žiadne lepidlo, napriek tomu veľmi dobre priľne ku každému povrchu. Je odolná voči UV žiareniu, ozónu, kyselinám, mechanickému namáhaniu, zabraňuje šíreniu ohňa a preberá všetky funkcie izolácie s veľkou izolačnou pevnosťou a tepelnou vodivosťou. Hrúbka pásky je 1,65mm. Táto páska sa používa ako elektrická izolácia do 1kV, pre izoláciu prípojok NN i VN, pre zatesnenie a opravy plášťov káblov alebo pre zakončovanie káblov proti vniknutiu vlhkosti namiesto ukončovacích koncoviek.

Elektrické izolačné pásky Temflex

Najznámejšou elektroizolačnou PVC páskou na celom svete je páska Temflex. Táto páska sa dodáva v dvoch prevedeniach. Prvým z nich je Temflex 1300 s hrúbkou 0,13mm. Páska je vhodná pre všetky bežné aplikácie do 1kV, je odolná proti olejom a rozpúšťadlám a je samozhasiteľná. Lepivosť a pružnosť je zaručená od 0°C do 90°C. Páska je dodávaná v 10-tich farebných prevedeniach.

Druhou páskou je Temflex 1500 s hrúbkou 0,15mm. Táto páska je veľmi kvalitným produktom splňujúcim IEC normy. Disponuje lepšími vlastnosťami ako verzia 1300, a to predovšetkým vyššou pevnosťou v ťahu a lepivosťou. Opäť dodávaná v 10-tich farebných modifikáciách.

Premium izolačné pásky 3M

Obdobou pásky Scotch 33+ v „strednej triede“ je páska Scotch 710. Táto čierna PVC páska má hrúbku 0,17mm a zachováva si dobrú pružnosť a lepivosť v rozsahu teplôt –10 až +90°C. Medzi ďalšie PVC pásky patrí páska Scotch 35 , čo je farebná páska s rovnakými vlastnosťami ako Scotch 33+. K dodaniu je deväť farebných verzií tejto pásky. V neposlednom rade 3M ponúka čiernu PVC pásku Scotch 88s certifikáciou UL 510. Páska si zachováva vysokú pružnosť a lepivosť pri veľmi nízkych teplotách a za každého počasia (až –20°C). Páska sa vyznačuje odolnosťou proti starnutiu, UV a rozpúšťadlám.

Pásky pre VN (schválené podľa VDE)

Scotch 23 je vynikajúcou izolačnou kaučukovou samozvariteľnou páskou pre VN, hodí sa pre aplikácie až do 60kV a primárne izolácie plastových káblov a opravy káblových plášťov. Scotch 13 je čierna kaučuková polovodivá páska zamedzujúca tlejúcim výbojom na hranách a špičkách vodičov a spojok, je trvale pružná a odolná voči ozónu a korózii. Je možné ju krátkodobo zaťažiť až na teplotu 130°C a je veľmi vhodná pre tvarovanie elektrického pola u VN káblov alebo zníženia gradientu napätia. Scotch 401 je olejom naimpregnovaný polovodivý uhlový papier vo vákuovom balení skonštruovaný pre riadenie elektrických polí a hlavne pre aplikácie na káble s napúšťanou papierovou izoláciou. Scotch 404 je olejom naimpregnovaný krepový papier, ktorý slúži ako prídavný rezervoár oleja pre koncovky a spojky vysokonapäťových káblov. Scotch 130C je izolačná EPR páska odolná voči vplyvom počasia, UV žiareniu a rozdielnym teplotám. Disponuje veľkou priľnavosťou k všetkým bežným materiálom pre VN.

Kaučukové pásky pre NN

Scotch 2151 je čierna samozvariteľná EPR páska pre aplikácie do 600V, ako sú napríklad izolácie spojok, utesňovanie káblov a konektorov proti vlhkosti a pre izoláciu motorových vývodov.

Páska Scotchfil je samozvariteľná čierna páska, z ktorej sa vytvorí elastickoplastická vrstva s odolnosťou proti starnutiu, korózii, tukom a rozpúšťadlám. Scotchfil reaguje na ťah a tlak a je možné ju veľmi dobre spracovávať aj pri záporných teplotách.

VM páska (Vynil-mastix) je dvojzložková páska, kde vonkajšia vrstva je kvalitne silnejšie PVC a vnútorná vrstva je mäkký butylkaučuk. Táto páska sa veľmi dobre hodí k utesňovaniu povrchových nerovností káblov proti vniknutiu vlhkosti a taktiež k špecifickej izolácii.

Vysokoteplotné pásky elektro

Scotch 69 je biela páska zo sklenej tkaniny zo silikónovým lepidlom. Je veľmi priľnavá a odolná proti mechanickému namáhaniu.

Scotch 27 je biela samolepiaca za tepla polymerujúca textilná páska zo sklenených vlákien, ktorú možno i popisovať. Tkanina sa vyznačuje mimoriadnou stabilitou a pevnosťou v ťahu. Páska vyhovuje teplotnej triede B (130°C) a je možné ju krátkodobo vystavovať i vyšším teplotám.

Scotchtrap 50 je čierna samolepiaca páska na ochranu proti korózii. Lepidlo obsahuje antikorózne látky. Páska je odolná voči slanej vode, poveternostným vplyvom a kyselinám.

Scotch 70 je čierna samozvarujúca páska s odolnosťou proti plazivým prúdom a koróznym účinkom, vhodná pre vonkajšie aplikácie. Je odolná teplotám až +180°C a musí sa navíjať 100% pretiahnutím.

Scotch 77 je čierna páska na ochranu proti plameňom, kde páska pri zahriatí vytvorí tvarový nabobtnalý samozhášajúci elastomer, ktorý chráni ovinutý kábel alebo potrubie proti poškodeniu ohňom.

Scotch 45 BK je čierna polyesterová páska s pozdĺžnym vystužením sklenenými vláknami s vysokou odolnosťou proti pretrhnutiu a vysokou lepivosťou. Vhodná pre viazanie káblových zväzkov, upevňovanie a zavesovanie.

Scotch 9545 je impregnovaná textilná páska s veľkou pevnosťou v ťahu a odolnosťou voči UV a poveternostným vplyvom. Povrch je možné popisovať vodeodolný značkovač alebo guličkový značkovač. Pásku dodávame v štyroch farebných prevedeniach.

Kovové pásky elektro

Scotch 24 je páska z pocínovaných medených pásikov hrúbky 0,12mm, ktoré sú bez hrán zlepené do hadičky. Jedná sa o vysoko ohybnú vodivú pásku s pevnosťou v ťahu a s veľkou prispôsobivosťou všetkým profilom. Ťahom je možné docieliť zhustenie pletenej mriežky, použiť ako pásku alebo hadičku.

Scotch 25 je tieniaca kovová páska odolná korózii, teplotným rozdielom, UV žiareniu a vlhkosti. Je vhodná k vnútornému i vonkajšiemu použitiu a je ľahko spájkovateľná na káble NN ako uzemniace spojenie.

Scotch 25S je ploché veľmi ohybné lanko z medeného pocínovaného pletiva s extrémnou odolnosťou proti pretrhnutiu. Je veľmi vhodné pre premostenie uzemnenia a tienenia u všetkých typov káblov vrátane olejových.

Magnetické pásky pre obecné použitie

MGO 1316 je flexibilná samolepiaca magnetická páska, ktorú možno ľahko ohýbať, krútiť a preťahovať bez popraskania alebo straty magnetických vlastností. Lepidlo veľmi dobre prilieha na rôzne druhy materiálov vrátane plastu, dreva a kovu. Páska je odolná voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom. Magnetická sila 70g/cm2, hrúbka pásky 0,84mm.

MGO 1317 – zhodné vlastnosti ako MGO 1316, hrúbka pásky 1,56mm.